În perioada iulie–august 2019, o echipă a Centrului de Cercetare Arheoinvest din cadrul Departamentului de Științe al Institutului de Cercetări Interdisciplinare (UAIC) desfășoară cercetări arheologice preventive pe situl 4 (com. Săucești), identificat pe traseul viitoarei variante ocolitoare (cu regim de autostradă) a municipiului Bacău. Cercetările interdisciplinare se desfășoară în baza a două contracte încheiate între UAIC și Complexul Muzeal „Iulian Antonescu” din Bacău, coordonate de CS III dr. Adrian-Felix Tencariu și, respectiv, CS III dr. Andrei Asăndulesei. Acestea au ca obiectiv descărcarea de sarcină arheologică (identificarea și cercetarea exhaustivă a peste 500 de complexe arheologice, pe o suprafață de aproximativ un hectar) și prelucrarea datelor spațiale colectate (georeferențierea și relaționarea tuturor complexelor investigate). În afara aspectului utilitar al lucrărilor (facilitarea unor lucrări majore de infrastructură), demersul nostru va avea și relevanță științifică (arheologii UAIC având drept de autor asupra descoperirilor), mai ales prin implicarea specialiștilor și tehnicilor analitice disponibile în centrul Arheoinvest.